Wymiana młodzieży ,,Feel U Potential” w Hiszpanii

06.02.2024

W dniach 05-12.11.2023 odbył się projekt ,,Feel U Potential” w Hiszpanii. YoWo Poland było dumnie reprezentowane przez pięciu uczestników: Paulinę, Anię, Zuzę, Milenę i Szymona.

Projekt był zorganizowany przez organizację pozarządową UPlanet z Malagi, a prowadzili go pełni energii i pasji: Larisa, Jesús i Pablo. 

Wiodącym tematem tej wymiany był rozwój osobisty w odniesieniu do każdego jako jednostki, ale również w szerszym rozumieniu naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Oprócz tego, była to możliwość poznania młodych osób z innych krajów, zwiedzenia przepięknych zakątków Malagi oraz cieszenia się słoneczną pogodą w listopadzie.

Paulina

Zajęcia

Nasze dni były pełne zajęć. Często były to ćwiczenia indywidualne, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać siebie, ale też praca grupowa. Rozmawialiśmy z innymi uczestnikami o ich marzeniach, obawach, doświadczeniach i planach na przyszłość. Dyskutowaliśmy o tym, czym są dla nas wartości, czego oczekujemy od życia i co możemy dać innym. Uczyliśmy się praktycznych sposobów na realizowanie celów, również w kontekście inicjatyw społecznych.

Zadania były bardzo zróżnicowane i połączone z grami, które pozwoliły nam się bardziej zintegrować. Było to np. wspólne tańczenie, gry terenowe w mieście, albo porozumiewanie się bez słów. Część ćwiczeń odbywało się też w pięknym ogrodzie i na słonecznej plaży. Mogliśmy dużo się od siebie nauczyć i zainspirować, słuchając historii innych.

Zuza

Rozrywka

Choć głównych celem Youth Exchanges i Training Courses jest nauka i realizacja zaakceptowanego przez UE planu przebiegu projektu, nie brakuje tam również różnego rodzaju rozrywek. Już sama obecność przedstawicieli innych państw i kultur jest dla wielu z nas wystarczająco interesująca, a to dopiero początek. Podczas naszego pobytu w Algarrobo Costa mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą Hiszpanii, spróbować lokalnych dań, drinków oraz cieszyć się słońcem, otoczeniem drzew oliwnych i mandarynkowych. Każdego wieczoru i podczas przerwy obiadowej mogliśmy udać się na plażę, odpocząć w ogrodzie lub sali wspólnej, a to wszystko w doborowym towarzystwie.

Przedstawiciele każdego kraju organizują również cultural night – imprezę podczas której prezentują pozostałym uczestnikom elementy typowe dla swojej ojczyzny np.: jedzenie, muzykę, tańce, wyrażenia, ciekawostki. W trakcie naszego wyjazdu mieliśmy dwie takie noce. Dodatkowo w ramach przerwy od wysiłku umysłowego organizatorzy zabrali nas na cały dzień do Malagi. Po odbyciu wycieczki z przewodnikiem każdy mógł cieszył się czasem wolnym w wybrany przez siebie sposób – ja np. zrobiłam sobie mały tatuaż oraz odwiedziłam Museo de Malaga 😉

Zachęta

Był to dopiero mój drugi projekt ale mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tego typu wyjazdy są niesamowitą okazją do samorozwoju i poznania wspaniałych ludzi, którzy podzielają nasz sposób myślenia pomimo dorastania w innej kulturze i warunkach. Niezależnie od tego z jakiego środowiska się wywodzimy, jakie są nasze zainteresowania i poziom znajomości języka angielskiego każdy z nas jest w stanie wynieść coś wartościowego z udziału w takim projekcie. Oczywiście należy zwracać uwagę na tematykę wyjazdów i wybierać te, które najbardziej do nas przemawiają, wtedy wymiana z pewnością będzie owocna. Nie bójmy się próbować nowych rzeczy bo a nuż okaże się to czymś w sam raz dla nas.

Ania

Wrażenia uczestników

Ten projekt pojawił się w moim życiu w odpowiednim momencie. Pozwolił mi oderwać się od codziennych zmartwień i spojrzeć na życie z szerszej perspektywy. Poznani ludzie i odbyte z nimi rozmowy były źródłem inspiracji i energii, które postaram się zachować w życiu codziennym. Nie zapomnę tego doświadczenia i wszystkich przypadkowych, uroczych momentów – highlights of the day.

Ania

Feel U Potential- był to mój pierwszy projekt z typu Erasmus+ i już teraz wiem, że nie jest moim ostatnim. Podjąłem decyzje, aby w nim uczestniczyć, bo chciałem doświadczyć czegoś nowego, poznać nowych ludzi i być może się czegoś nauczyć. Bardzo się na niego nakręciłem więc oczekiwania były dość wysokie i w związku z tym miałem obawy, że się zawiodę, lecz już po pierwszym dniu wiedziałem, że mogę być spokojny, a moment powrotu będzie czymś ciężkim do przyswojenia. Jak zakładałem- poznałem cudownych ludzi z którymi odbyłem bardzo wartościowe rozmowy, świetnie się bawiłem nie tracąc przy tym wszystkim wartości merytorycznych i spędziłem jeden z najlepszych momentów w swoim życiu. Temat pomagał odpowiedzieć na pytanie co jest do poprawy, co mogę zrobić lepiej i dał mi dużo motywacji do działania, której wcześniej mi brakowało. Teraz po przeżyciu tego wszystkiego nie mam najmniejszych skrupułów i serdecznie polecam KAŻDEMU!

Szymon

A ja chciałam podziękować za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Byłam na liście rezerwowej i w ostatniej chwili dowiedziałam się o wolnym miejscu, i w sumie wahałam się czy to dobry moment. Totalnie nie wiedziałam, czego się spodziewać i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie sądziłam, że to będzie tak emocjonalne i integrujące, na pewno wspomnienie na całe życie, które we mnie też coś zmieniło <3 Ale wszystko to zasługa super ludzi i tego, że mieliśmy bezpieczną przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami. Do tego Hiszpania – 11/10! Myślę, że godnie reprezentowaliśmy Polonię, więc gratki też dla nas wszystkich 😀

Zuza

To był najlepszy projekt w moim życiu <3 a był to już mój dziewiąty. Dlaczego ten był taki wyjątkowy? Po pierwsze, temat rozwoju osobistego jest dla mnie niezmiernie interesujący i mając duże oczekiwania co co zajęć, nie byłam rozczarowana. Czuję, że rzeczywiście wyniosłam wiele wartościowych wniosków z tego tygodnia pracy nad sobą. Po drugie, osoby które organizowały tę wymianę były tak pełne pasji i miłości do tego co robią, że zarażały nas tą pozytywną energią i to było piękne! Po trzecie, jestem pod wrażeniem tego jak dwadzieścia kilka zupełnie różnych i obcych na początku ludzi było w stanie stworzyć zgraną grupę. Podczas projektu panowała atmosfera akceptacji i empatii, co znacznie ułatwiało otwieranie się i dzielenie doświadczeniami. Jestem mega wdzięczna za możliwość uczestniczenia w tym projekcie, poznania cudownych ludzi i (nie ukrywajmy) cieszenia się słoneczkiem, kiedy w Polsce już tego luksusu nie zaznamy w listopadzie 😉

Paulina

To był mój pierwszy Erasmus więc nie wiedziałam czego oczekiwać, zastanawiałam się czy to dobra decyzja ale teraz już wiem że to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Była to idealna przerwa od codziennego, monotonnego życia. Odwiedziłam wspaniałe miejsca, brałam udział w rozwijających zadaniach dzięki, którym odkryłam jakie mam cele w życiu i jak do nich dążyć. Najbardziej pokochałam tamtejsza atmosferę i ludzi. Nie spodziewałam się że jest to możliwe żeby zebrać tak dużą grupę samych wspaniałych osób. Spędziłam naprawdę cudowny czas którego nie zapomnę do końca życia 🙂

Milena

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com