Greet & Eat. Wymiana młodzieży Erasmus+ we Włoszech

07.09.2023

Wymiana młodzieży Erasmus+ we Włoszech

W dniach 17-24.07.2023 odbyła się wymiana młodzieży Erasmus+ mająca na celu szerzenie innych kultur między innymi przez tytułowe jedzenie.

Grupa polska na lotnisku w czasie podróży robi selfie.

Nasza polska grupa liczyła 7 osób (w tym liderkę, naszą wspaniałą Wiktorię). Projekt miał miejsce w Passignano sul Trassimeno na ekologicznej farmie La Buona Terra, gdzie oprócz samego projektu, który był świetną przygodą, mieliśmy możliwość obserwować życie na włoskiej farmie. W wymianie uczestniczyły grupy z Polski, Niemiec, Francji i Włoch, a każda z nich miała okazję przedstawić nam swój kraj poprzez różne potrawy. My zdecydowaliśmy się na pierogi ruskie, placki ziemniaczane z jogurtem oraz galaretkę z truskawkami i bitą śmietaną. Świetnie bawiliśmy się podczas gotowania, a nasze potrawy zasmakowały wszystkim. Oprócz gotowania mieliśmy sporo zajęć integracyjnych oraz dotyczących: historii kulinarnej w naszych krajach, zdrowszych wyborów i wiele, wiele innych interesujących rzeczy. W piątek w wolnym czasie wybraliśmy się na wycieczkę do Perugii. Cały wyjazd wspominam bardzo pozytywnie, a oto wspomnienia innych uczestników:

Aga:

Moja ostatnia wymiana na projekcie erasmus była jednym z najsilniejszych doświadczeń w moim życiu. System, w którym mieszkańcy tam żyli i dbali o naturę był dla mnie czymś wspaniałym.  Spędziłam tam tylko 7 dni, ale poznałam tak niesamowicie wartościowych ludzi jak jeszcze nigdy w życiu. Codziennie miałam z kimś bardzo głęboką konwersację o wartościach, które każde z nas wyznaje, o rodzinie, o byciu sobą, że aż sama nie wiedziałam, że takie osoby istnieją. Ponadto, wymiana była na ekologicznej farmie gdzie było bardzo mało wody i każdy musiał bardzo o nią dbać. Był tam zupełnie inny system, niz ten, który jest w dużych miastach, co pozwoliło mi docenić każdą kroplę wody. Czego nie robi się w miastach, bo zwyczajnie jak ma się czegoś dużo to się o to nie dba. Podczas pobytu na wymianie  dostosowałam się do zasad życia w zgodzie z naturą i okazało się, że chciałabym żyć w taki sposób dłużej niż tylko przez tydzień. Czuję, że jeszcze do tego miejsca wrócę.

Kamil:

Projekt „Eat & Greet” we Włoszech na słonecznej farmie w Passignano organizowany przez YoWo był dla mnie pierwszą wymianą młodzieży, w której mogłem uczestniczyć. Poznałem niezwykle wyjątkowych ludzi z marzeniami, różnymi życiowymi celami oraz doświadczeniami. Już pierwszego dnia udało mi się złapać niesamowity kontakt z wieloma wspaniałymi, młodymi ludźmi. Cały Polski zespół był dla siebie rodziną, która wspierała, pomagała i żartowała. To niesamowite jak wiele przeżyć i wspomnień było nam dane doświadczyć przez ten tydzień. Bardzo podobały mi się zajęcia, które stawiały na rozmowę, pracę w grupach, wymianę własnych spostrzeżeń, a także poznawanie siebie, swojej kultury i tradycji. Mieliśmy również okazję dyskutować na tematy związane z jedzeniem i wyborów tego co jemy na środowisko, dzięki czemu dane mi było poszerzyć mój punkt widzenia o inne, nowe aspekty. Moim ulubionym wspomnieniem będą długie, wieczorne rozmowy wśród natury i pięknych widoków otaczających farmę. Chociaż w Passignano spędziłem tylko tydzień, to były to zdecydowanie jedne z najlepszych dni w moim życiu. Wspomnienia, które dane mi było przeżyć z pewnością zostaną ze mną do końca życia. Z pełnym przekonaniem mogę więc powiedzieć, że pojechałbym tam w stu procentach jeszcze raz!

Jeśli i ty chcesz przeżyć niesamowitą przygodę, już teraz zapisz się do naszego newslettera (na dole naszej strony głównej), aby być na bieżąco z nowymi projektami i nie przegapić żadnej rekrutacji

Informacje zebrała: Oliwia Siwoń (wolontariuszka YoWo).

Duża grupa młodych osób pozuje, obejmując się, na łonie natury w słoneczną pogodę.

Grupa polska pozuje do zdjęcia w słoneczną pogodę na placu w Rzymie.

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com