YE Playing for Participation!

03.04.2022

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy projekt „Playing for Participation!!” w ramach naszego Partnerstwa Strategicznego Akcji Drugiej „PEPAR”. Nasza wspaniała grupa z Polski: Irmina, Kamil, Oskar, Natalia, Karolina, Katarzyna i Janek spędzili cały tydzień w Mollinie w Hiszpanii, aby wspólnie z uczestnikami z Czech, Hiszpanii i Danii odkrywać aktywne uczestnictwo i grywalizację. Przeczytajcie relację Karoliny, która podzieliła się z nami wrażeniami z projektu:

Partycypacja + grywalizacja = idealny przepis na idealny projekt

Za nami 8-dniowy trening „Playing for participation” w słoneczno-deszczowej Mollinie. Zastanawiając się, co najbardziej mi się podobało, nie jestem w stanie wymienić jednej, dwóch czy pięciu elementów … ponieważ wszystko było fantastyczne! W tak krótkim czasie zdobyliśmy praktyczną wiedzę, moc inspiracji, doświadczenie, perspektywy na przyszłość, a co najważniejsze wspaniałych przyjaciół z Czech, Danii oraz Hiszpanii.

Początkowe zaciekawienie 'ale co ma wspólnego partycypacja z grywalizacją?’ z każdym kolejnym dniem zaczynało przybierać konkretny kształt. Od samego początku byliśmy wszyscy angażowani w różne aktywności (jak np. chore wars, czyli bitwa na obowiązki), które wymagały pracy w grupie. Jaki był tego finalny efekt? Był to główny element, który sprawił, iż trening dla każdego z nas pozostanie niezapomniany. Uczestnictwo KAŻDEGO z nas sprawiło, że zjednoczyliśmy się, czuliśmy się dobrze w swoim towarzystwie, a w konsekwencji bez żadnych przeszkód wyrażaliśmy swoje zdanie na forum.

Jednym z początkowych zadań było anonimowe wypisanie naszych obaw związanych z uczestnictwem w projekcie. W ostatnim dniu mieliśmy okazję cofnąć się do nich i zweryfikować, czy były one uzasadnione. Były? Oczywiście, że nie! Magiczna mieszanka różnych osobowości, wspaniali organizatorzy oraz masa śmiesznych energizerów (rozbudzających lepiej niż poranna kawa!) sprawiła, że uśmiech nie schodził nam z ust. Co najważniejsze – udało nam się spełnić podstawową zasadę wyznaczoną przez głównego organizatora, czyli DON’T DIE 😀

Cały projekt był idealnym przykładem edukacji poza-formalnej, której temat również poruszyliśmy. Celem było dostarczenie nam praktycznej wiedzy poprzez działanie, granie w gry, a także wzajemną interakcję. Większość z nas już wie, jak chce wykorzystać zdobyte doświadczenie! Dzięki sesji poświęconej wprowadzeniu w świat programu Erasmus+, a także tworzeniu własnych projektów i uzyskaniu feedbacku na ich temat wiemy, jak zmaterializować nasze idee 🙂

Każdy z nas jest już w swoim domu. Jednak wspomnienia z Molliny, śmieszne skarpetki, które dostaliśmy od wspaniałych organizatorów, a także 'hymn’ projektu, czyli piosenka 'Happy, happy, happy’ pozostaną z nami jeszcze na długo.

Artykuł Karoliny Gajęckiej, uczestniczki projektu “Playing for Participation!”

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com