TC Sensitivity to Diversity

29.11.2021

W listopadzie zespół YoWo Poland wziął udział w tygodniowym szkoleniu Erasmus + “Sensitivity to Diversity ” w Marsylii zorganizowanym przez Association Hors Pistes. W ciągu całego tygodnia staraliśmy się za wszelką cenę zrobić krok w tył, po czym spojrzeć na różne problemy z większej perspektywy. Wiele razy dochodziliśmy do wniosku, że to jest naprawdę okej zmienić zdanie. Różni, ale równi – nauczyliśmy się wiele od siebie nawzajem i wróciliśmy z kursu z niezliczonymi ścieżkami do dalszej eksploracji! Przeczytajcie wrażenia z kursu, którymi podzielił się z nami Michał:

Kolejny projekt za nami, kolejne zmiany dokonane, a nowe wyzwania przed nami. Tak w najkrótszych słowach mogę opisać projekt w Marsylii. Jego głównym tematem była wrażliwość i różnorodność, jednak nie odbyłoby się to bez uczestników. W końcu co te dwie rzeczy mają wspólnego? Ludzi.

Żyjemy w ogromnie zróżnicowanym społeczeństwie. Doszło to do mnie podczas wymiany myśli, pracy w grupach i w szerszym gronie. Na szczęście cały zespół pozostawał na siebie otwarty. Nie mieliśmy styczności z błędnymi czy złymi poglądami. 

Pewnie nie raz przerabialiście historię o Abigale? Też przerobiliśmy tę historię i ponownie mieliśmy różne myśli na jej temat. Rozmawialiśmy o niej, o przywilejach w naszym świecie i co z nimi robić. W końcu nie mamy co wchodzić w poczucie winy, powinniśmy te przywileje wykorzystać. Nie ma co się zamykać w swoim świecie, bronić się przez zaprzeczenie.

Do projektu nie zdawałem sobie sprawy, jakie piękno tkwi w różnorodności, które mogę docenić lub odrzucić. Jak wybrać? Tutaj pojawia się wrażliwość zmieniająca naszą perspektywę. Akceptując pozostałych, mogę teraz dostrzec w nich to piękno, bo to prawda, różnimy się. Z tego korzystałem na projekcie.

Ich wiedza, doświadczenie wpłynęły na moje subiektywne postrzeganie świata, dodało mu koloru. Dostałem taką szansę, chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym jest program Erasmus+. Jest to ogromny przywilej. Dlaczego miałbym z niego nie skorzystać? Wszyscy, którzy mnie wzbogacili, sami byli na moim miejscu.

Przy takiej wizji istotnym pytaniem jest, komu ja to przekażę?

Autor artykułu: Michał Kowalczyk, uczestnik szkolenia “Sensitivity to Diversity”

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com