Warsztaty „Mówiciuch”

08.03.2021

Za nami trzy sobotnie warsztaty Mówiciuch, w czasie których odmienialiśmy słowo “aktywizm” przez wszystkie przypadki, rozmawiając o ważnych dla nas kwestiach społecznych.

Warsztaty Mówiciuch zorganizowane w ramach projektu solidarnościowego były pierwszą lokalną akcją Yowo Poland. Wzięli w nich udział uczestnicy i uczestniczki z całej Polski. Wspólnie zastanawialiśmy się, co w dzisiejszych czasach znaczy “być aktywistą”, a także co każdy z nas może robić tu i teraz, żeby promować pozytywne zmiany wokół siebie. W czasie trzech intensywnych dni poznaliśmy inspirujące osoby tworzące modę zaangażowaną, przeprowadziliśmy niejedną burzę mózgów, szukaliśmy aktywistów wokół siebie, przekopywaliśmy Internet w poszukiwaniu danych dotyczących palących problemów społecznych i zarażaliśmy się wzajemnie entuzjazmem i energią do działania!

Wprowadzenie do edukacji pozaformalnej i inspirujący goście

Pierwszy dzień był okazją do zapoznania się nawzajem i odkrycia, czym jest edukacja pozaformalna. Nakreśliliśmy wspólne zasady działania, postawiliśmy na partnerską relację, kreatywność, samoekspresję i uczenie się od siebie nawzajem. Podczas spotkania z naszymi gośćmi, twórcami Punk Parrot i UniPride, zadawaliśmy pytania na temat prowadzenia własnej marki odzieżowej i tworzenia społecznie zaangażowanej mody. Wspaniale było zobaczyć zapał i zaangażowanie gości oraz dowiedzieć się, jak przekuwają zainteresowanie takimi kwestiami jak prawa osób LGBT+ czy prawa zwierząt w realne działania. Rozmawialiśmy także o tym, że ubrania, które nosimy, mogą być swego rodzaju transparentem, służącym do wyrażania poglądów i działania na rzecz istotnych problemów. Nasi goście pokazali nam, że warto wykorzystywać swoje doświadczenia i kreatywność, żeby działać w obszarze, który jest dla nas ważny.

Wielki research, czyli wiedza to podstawa do działania

Zainspirowani historią gości, poczuliśmy wielki zapał i postanowiliśmy wykorzystać tę energię, żeby poszerzyć wiedzę na temat istotnych społecznych kwestii. Każda osoba podzieliła się istotnymi z własnego punktu widzenia tematami. Okazało się, że wiele z nich ma pewne punkty wspólne – ekologia łączy się z zainteresowaniem tworzeniem przyjaznych do życia miast, punktem wspólnym praw kobiet i praw osób LGBT+ jest chęć stworzenia społeczeństwa, w którym każdy traktowany jest na równi, a zdrowie psychiczne to obszar, który dotyczy każdego człowieka. 

Żeby nie opierać się tylko i wyłącznie na naszych przekonaniach, szukaliśmy danych, analiz, artykułów, stron internetowych, które pomogłyby nam lepiej zrozumieć poszczególne kwestie i ich najbardziej palące aspekty. Zdobyliśmy wiedzę pozwalającą lepiej ukierunkować działania. Sam etap researchu był niezwykle satysfakcjonujący. Niektóre tematy okazały się tak złożone i wielowymiarowe, że chętnie poświęcilibyśmy na ich zgłębianie jeszcze więcej czasu. Szczególnie wartościowy był też etap prezentowania wyników researchu i dzielenia się nowo odkrytymi informacjami. Zakończyliśmy drugi dzień z głową parującą od wiedzy i z poczuciem, że opierając się na konkretnych danych, czujemy się gotowi zabrać się do etapu tworzenia własnych haseł i sloganów.

Językowa gimnastyka

Trzeciego dnia nadeszła pora by zacząć tworzenie sloganów. Żeby jak najlepiej przygotować się do tego zadania, staraliśmy przypomnieć sobie najróżniejsze hasła, które zapadły nam w pamięci – od tych wykorzystywanych przez marki komercyjne aż po te pochodzące z kampanii społecznych. Przeanalizowaliśmy je pod kątem użytych środków językowych. Rozłożenie kilku przykładowych haseł na czynniki pierwsze pomogło nam zrozumieć, co według nas dobrze działa, i jakie elementy sprawiają, że szybko o nich nie zapominamy.

W parach tworzyliśmy slogany, starając się wykorzystywać konkretne techniki, takie jak rymy, aliteracja czy wplatanie do treści elementów kultury czy metafor. Jednak przede wszystkim bazowaliśmy na własnej wyobraźni i kreatywności. Pracując w dwójkach, łatwiej było wzajemnie się inspirować i naprowadzać na ciekawe tropy i pomysły. Etap tworzenia sloganów był najbardziej intensywną częścią warsztatów. Nasze głowy pracowały na najwyższych obrotach, klawiatury rytmicznie postukiwały, a wspólny plik zapełniał się coraz to nowymi hasłami. Wspólnie stworzyliśmy ponad sto sloganów.

Wkrótce będziemy mogli podzielić się efektami naszej pracy!

artykuł napisany przez Klaudię Kuk, uczestniczkę warsztatów „Mówiciuch”

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com