W przepięknych czeskich Karkonoszach, w lipcu 2021 odbyło się międzynarodowe szkolenie „Think Twice”. Przeczytajcie wrażenia z projektu zebrane przez Polski Team składający się z Magdy, Piotra i Michała.
Jak często zdarza się przeciętnemu człowiekowi okazja do spędzenia tygodnia za granicą i poznania ludzi z ośmiu różnych krajów? Nie jest to raczej codzienna sytuacja, a dokładnie tym w skrócie był projekt Think Twice, który odbył się 4-12 lipca 2021 w miejscowości Černý Důl w Czechach.
Jak każdy kurs treningowy organizowany dzięki programowi Erasmus+, wiązał się on z codziennymi warsztatami związanymi z tematem projektu, prowadzonymi w charakterze edukacji nieformalnej, a zatem wykorzystując pracę w grupach, studia przypadków, gry symulacyjne i regularne ewaluacje. Think Twice skupiał się konkretnie na zagadnieniach tzw. alfabetyzmu (ang. literacy) medialnego, finansowego oraz na krytycznym myśleniu. Uczestnicy poznali narzędzia do sprawnej oceny jakości informacji, najpopularniejsze błędy poznawcze oraz inne mechanizmy, które ułatwiają świadomym konsumentom informacji życie w dzisiejszych czasach. W kwestii alfabetyzmu medialnego, po zapoznaniu się z niezbędnymi do dyskusji definicjami, uczestnicy rozłożyli na czynniki pierwsze kwestie techniczne stojące za fake newsami, zastanawiali się nad motywacjami do ich rozsiewania oraz poznawali mechanizmy, dzięki którym nieprawdziwe informacje mogą rozprzestrzeniać się tak łatwo po świecie. Z tak usystematyzowanymi informacjami mogli spróbować własnych sił w zostaniu potentatem fake newsów – zarówno w symulacji komputerowej jak i próbując oszukać swoich kolegów z kursu. Temat finansowy został także zaprezentowany z przytupem i rozmachem umożliwionym poprzez wykorzystanie gry symulacyjnej. W dwuosobowych zespołach „rodzinach” kursanci przechodzili przez swoje wirtualne życie biorąc kredyt hipoteczny na własny dom, inwestując pieniądze na różnych polach oraz zarządzając balansem wydatków i przychodów. Nauczyli się w ten sposób nieprzewidywalności inwestycji, ale i także ich długofalowych korzyści, stawiania sobie finansowych celów, dywersyfikowania porfolio, znaczenia ubezpieczenia oraz wpływu inflacji.
Nieodłącznym elementem każdego krótkoterminowego projektu Erasmus+ jest również uwielbiana przez uczestników noc kulturowa! Każdy kraj biorący udział w kursie przygotował stoisko z typowym dla siebie jedzeniem, napojami, słodyczami oraz innymi przekąskami. Osoby spoza tego kraju mogły się także dowiedzieć ciekawostek historycznych, charakterystycznych elementów kultury czy tańców i muzyki reprezentujących daną narodowość.