Ekonomia i finanse na projekcie Erasmus+? To możliwe!

07.05.2024

Czy wiesz, że na projekty Erasmus+ mogą dotyczyć praktycznie każdego tematu? Dzięki edukacji pozaformalnej, praktycznym ćwiczeniom i wymianie opinii i perspektyw z uczestniczkami i uczestnikami z wielu różnych krajów podczas wymian młodzieży Erasmus+ możesz nauczyć się tyle nowych rzeczy!

Tak było w przypadku grupy, którą YoWo wysłało na wymianę młodzieży Erasmus+ w Hiszpanii, gdzie grupa młodych osób z Polski, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii uczyła się o… ekonomii i finansach! Czego konkretnie się dowiedzieli? Sprawdźcie poniżej!

Funkcjonowanie międzynarodowych rynków finansowych, w tym giełdy, walut i innych instrumentów finansowych. Wymiana spostrzeżeń z uczestnikami z innych państw, jak i również interesujące warsztaty, pozwoliły mi dowiedzieć się o zasadach globalnej ekonomii oraz różnicach w politykach gospodarczych państw oraz ich wpływu na światowy rynek. Poznałem nowe trendy i innowacje w sektorze finansowym, takie jak technologie blockchain, fintech czy kryptowaluty. Całość zwieńczyły praktyczne case studies związane z ekonomią i finansami, które uświadomiły mi rzeczywiste problemy i sytuacje jakie można napotkać podczas inwestowania lub zakładania własnego biznesu.

Kuba

Możliwości inwestowania w siebie dzięki różnym formom wyjazdów Erasmus. Wielu osobom program Erasmus kojarzy się jedynie z wymianą studencką, ale okazuje się, że oferuje on o wiele więcej i to nie tylko studentom! Można wziąć udział w krótkoterminowym projekcie Youth Exchange, zostać wolontariuszem w ramach Solidarity Corps, wyjechać na staż, odbyć kurs treningowy, czy przetestować swój pomysł na biznes dzięki Erasmus for Young Entrepreneurs. Do każdego z tych programów przysługuje dofinansowanie, co pozwala, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, poszerzać swoje kompetencje.

Karolina

Podstawy zarządzania finansami osobistymi. 💸 Poznałam zasadę 50-30-20, czyli dzielenie przychodu miesięcznego wg proporcji: 50% na podstawowe wydatki niezbędne, 30% na „zachcianki” oraz 20% na oszczędności i inwestycje. Wiedza ta pozwoliła mi przemyśleć moje dotychczasowe wydawanie pieniędzy oraz uzmysłowiła konieczność posiadania „poduszki finansowej”, której wartość powinna równać się niezbędnym wydatkom (50% przychodu) pomnożonym przez 6 – tak, aby w razie kryzysu mieć możliwość utrzymania się przez przynajmniej 6 miesięcy. 💡

Patrycja

Ta wymiana była dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem, które pomogło mi zagłębić się w temat ekonomii i finansów osobistych, a także znaleźć wielu ludzi, którzy są zainteresowani tym samym. Na początku bardzo się martwiłam, że nie będę w stanie dołączyć do zespołu, ponieważ nie wiem wystarczająco dużo o ekonomii, a polski nie jest moim językiem ojczystym. Ale to wszystko zniknęło dosłownie na pierwszym spotkaniu z naszym najlepszym polskim zespołem (to jest fakt). Dowiedziałam się wiele o cyklach ekonomicznych, jak przetrwać kryzysy, zasadach budżetowania finansów osobistych, inwestycjach i wielu innych rzeczach. Po projekcie zostałam pełnoprawnym koordynatorem projektu EKS wolontariatu, więc myślę, że wykorzystam tę wiedzę nie tylko osobiście, ale także do przygotowania warsztatu dla młodych ludzi takich jak ja, jak planować budżet w dłuższej perspektywie.

Alina

 Kryptowaluty i podstawy stojących za nimi mechanizmów (blockchain). Dowiedziałem się, dlaczego są one jednymi z najbardziej niezależnych środków płatniczych, m.in. przez ich decentralizację, niepodleganie polityce monetarnej żadnego państwa oraz globalność. Niezwykle cenne były również dyskusje o ich potencjalnym wpływie na nasze życie w przyszłości, jak na przykład tzw. “Smart kontrakty”, które automatycznie egzekwują lub weryfikują warunki umowy, gdy spełnione są określone kryteria.

Krystian

Nasza grupa wróciła z wymiany pełna wrażeń, nowych przyjaźni, ale też z pogłębioną wiedzą na temat zarządzania finansami! Tyle dobrego z jednego projektu Erasmus+!

Napisz do nas. Działaj z nami.

Zainteresował Cię któryś z naszych projektów? Chcesz do nas dołączyć?
A może po prostu zastanawiasz się, czy lubimy ananas na pizzy?
Napisz do nas!

(+48) 502 820 973

yowopoland@gmail.com